banner292
banner298

Taraklı'da Şarbon Hastalığı Paniğe Neden Oldu!

Sakarya'nın Taraklı ilçesine bağlı Aksu-Davutlar mahallesinde bazı büyükbaş hayvanlarda şarbon hastalığı görüldü.

Taraklı'da Şarbon Hastalığı Paniğe Neden Oldu!

Alınan bilgilere göre Sakarya'nın Taraklı ilçesine bağlı Aksu-Davutlar mahallesinde bulunan bazı büyükbaş hayvanlarda şarbon hastalığı görülmesi üzerine mahalle karantina altına alındı. Durmunu fark edilmesi sonrasında olayla ilgili Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı tarafından hemen harekete geçilerek inceleme başlatıldı.

Durumun kontrol altına alınması ve yayılmasını önlemek için mahallede şarbon aşısı yapılmaya başlandığı belirtildi. Diğer yandan mahalleye küçükbaş ve büyükbaş hayvan giriş ve çıkışlarının yasaklandığı belirtildi.

ŞARBON NEDİR?


Bakteriyel bir hastalık olan şarbon, ot yiyen hayvanlardan insanlara temas yolu ile geçen ve kimi zaman ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Toprakta ve meralarda bulunabilen bakteriyel bir enfeksiyon hastalığıdır. Temas durumunda bulaşabileceği gibi solunum yolu ile bulaşması durumunda oldukça tehlikelidir.

Bir tür bakteri olan basil, şarbonun etkenidir. Ancak şarbon insandan insana bulaşmaz. Bu bakterinin bulunduğu hayvanlarda temasta bulunulması veya o hayvanın etinin tüketilmesi durumunda bakteri kişinin vücuduna yerleşir. Şarbonun ortaya çıkış şekli tam olarak bilinmese de laboratuar ortamında oluşturulduğu ve biyolojik silah olarak kullandıkları düşünülmektedir.

Murat Diri / TaraklıMedya

YORUM EKLE