banner292
banner298

Pamukova Karaca Ahmet Sultan Türbesi Onarım Bekliyor

Pamukova Paşalar Mahallesinde bulunan Karaca Ahmet Sultan Türbesi restorasyon için hala gün sayıyor.

Pamukova Karaca Ahmet Sultan Türbesi Onarım Bekliyor

Pamukova Paşalar Mahallesinde mahalle camisi ile bitişik şekilde bulunan Karaca Ahmet Sultan Türbesi bakımsızlıktan adeta içler acısı halde bulunuyor.

Hem camii hem de türbe uzun yıllardır ayakta durmaya devam etse de artık bakıma ihtiyacı olduğu her halinden belli oluyor. Ufak tefek yama şeklinde yapılan tadilatlar olsa da Türbeyi ziyarete gelenlerin içini burkan görüntüler oldukça fazla.

Türbe için 2016 yılında Pamukova Kaymakamlığının Doğu Marmara Kalkınma Ajansına (DMARKA) yaptığı TR42/16/DFD/0058 nolu onarım ve restorasyon projesi destek almaya hak kazandı. Ancak projenin üzerinden tam iki yıl geçmesine rağmen türbe hala onarım için bekliyor. Vatandaşlar projenin hızlanarak hayata geçmesini, türbenin bir an önce restorasyonun tamamlanmasını istediklerini dile getiriyor.

Karaca Ahmet Sultan Türbesi Tarihi

Türbenin, Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından I.Murat döneminde vezir-i azamlık ve kazaskerlik görevini yürüten Çandarlı (Cendereli) Kara Halil Hayrettin Paşa’nın himayesindeki Akhisar (Pamukova) ilçesinde yaşadığı ve büyük bir evliya olduğu rivayet edilir. Karaca Ahmet Sultan’ın ismindeki “Karaca” simgesini geyiklerle kurduğu insanüstü ilişkiler ve onlarla konuşması rivayet edilerek bu ismi aldığı ve bu gibi birçok kerameti olduğu yöre halkı tarafından anlatılmaktadır. Karaca Ahmet Sultan’ın gösterdiği kerametler üzerine Hayrettin Paşa himayesi altındaki Paşalar Köyü arazisini Karaca Ahmet Sultan’a vakf eder. Ayrıca türbe ile ilgili yazılı olan Sened-i Hakani belgelerinden de bu arazinin bir vakıf arazisi olduğu doğrulanmaktadır. Şu anda köy tüzel kişiliğine ait bir arazi üzerinde bulunan türbede Karaca Ahmet Sultan, eşi ve üç çocuğuna ait olmak üzere toplam beş adet mezar bulunmaktadır.

Haber Kaynağı: PamukovaMedya / Özel Haberi

YORUM EKLE