ÇED Raporu'na Geçit Yok! Gelenlere Mahalleli İzin Vermedi

Pamukova’da kurulması planlanan patlayıcı madde üretecek fabrikanın yetkililerine mahalle sakinleri tepki gösterdi.

ÇED Raporu'na Geçit Yok! Gelenlere Mahalleli İzin Vermedi

Merkezi Adana Seyhan'da bulunan av fişekleri, av tüfekleri, patlayıcı maddeler vb. silahların mermilerini üretecek olan firmanın yetkilileri Bacıköy Mahallesinde Sivil Patlayıcı madde üretim ve depolama tesisi kurmak için girişimde bulunarak ön izinlerini almış ve ÇED raporu (Çevresel Etki Değerlendirmesi) oluşması için mahalleye gelerek vatandaşla toplantı yapmak istedi.

Firma yetkilileri toplantı saatinin 14.00 olmasına rağmen saat 12.30’da mahalleye geldi. Mahalle halkı resmi olarak toplantı yapılacak olan kahvehaneyi kapatarak sandalye ve masaları ters çevirdi. Bunun üzerine firma yetkilileri mahalleden gitti ancak saat 14.00’da tekrar geri geldi.

Ancak Bacıköy, Pınarlı ve Hayrettin mahalle halkı ve muhtarlarıyla birlikte, firma yetkilileri ve ÇED raporu görevlilerini protesti etti ve toplantı gerçekleşmeden sona erdi.

Meyve ve sebze diyarı olan Pamukova’ya bu tür fabrikanın açılmasına vatandaşlar haklı olarak tepki gösterdi. ÇED görevlileri ve firma yetkilileri protesto ve açılan pankartlardan sonra Jandarma eşliğinde mahalleden uzaklaştı.

Bacı Mahallesi muhtarı Ahmet Tokaç “ Bizler tarım ile geçinen çiftçilik yapan bir mahalleyiz. Buraya kimyasal, patlayıcı madde gibi bir fabrikanın yapılması oldukça yanlış. Bizler burada zeytin, üzüm, şeftali ve birçok meyve sebze yetiştiriyoruz. Buraya bu fabrikanın kurulmasını asla kabul etmiyor ve istemiyoruz. Ben köy halkıma gösterdikleri tepkilerden dolayı teşekkür ederim. Burada bu fabrikanın asla ve asla kurulamayacağını gösterdik. Mücadelemiz devam edecek. Ayrıca bize her zaman destek olan Belediye Başkanımız Cevat Keser’e, muhtarlar derneği başkanımıza, bize destek olan mahalle muhtarlarına, siyasilerimize de teşekkür ederim. ”

Haber Kaynağı: PamukovaMedya / Özel Haberi

YORUM EKLE