banner292
banner298

Akçay Deresi’ne 7 bin 500 Alabalık Bırakıldı

Sapanca’nın İkramiye Mahallesi’nden Akçay Deresi’ne nesli tehlike altında olan 7 bin 500 kırmızı benekli alabalık bırakıldı.

Akçay Deresi’ne 7 bin 500 Alabalık Bırakıldı

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi tarafından geliştirilen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, SASKİ ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce desteklenen proje kapsamında Sapanca’nın İkramiye Mahallesi’nden Akçay Deresi’ne nesli tehlike altında olan 7 bin 500 kırmızı benekli alabalık bırakıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, nesli tükenmekte olan kırmızı benekli alabalık popülasyonunu arttırmaya yönelik olarak İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi tarafından geliştirilen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, SASKİ ile Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından desteklenen projenin, orman içi su alanına balık bırakma etkinliğine katıldı. Etkinlikte Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürü Resul Doğan, İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir, SASKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı İbrahim Bal ve öğretim üyeleri de yer aldı. Etkinlik kapsamında Sapanca’nın İkramiye Mahallesi’nden Akçay Deresi’ne 7 bin 500 kırmızı benekli alabalık bırakıldı.

4 yıllık emek
4 yıllık bir emeğin ürüne dönüştüğünü belirten İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meriç Albay, “2014 yılında bu balıkları doğadan almıştık. Şimdi onları ait oldukları yere doğaya salıyoruz. Ülkemizde 300’ü aşkın tatlı su balığı türü var. Bunların önemli kısmı tehdit altında. Kırmızı benekli alabalıklar bunlardan bir tanesi. Projemiz için büyük bir emek verdik. Bu SASKİ, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün katkılarıyla başarıya ulaşabilecek bir proje. Bugün tören yapıyoruz ama asıl bundan sonrası çok önemli. Çünkü doğaya bıraktığımız tehdit altında olan bir balık türü. Yakalanması, avlanması ve ticareti yasak. Hepimizin önemsemesi gereken bir durum. Belki sırf bu balığı görebilmek için buralara gelenler olacak. Bu türü yaşatmak, geleceğe taşımak hepimizin görevi. Buralarda yaşayan vatandaşlarımızın da bu balıklara sahip çıkması lazım. Bu zenginliğimizin artarak devam etmesini diliyorum” diye konuştu.

Şehir için önemli bir zenginlik
Dr. Rüstem Keleş, “İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nin başlatmış olduğu projenin bugün çıktıları paylaşılıyor. Başta dekanımız olmak üzere diğer akademik heyete çok teşekkür ediyorum. Tatlı su kaynaklarımız bol olduğu için bölgemiz açısından çok büyük zenginlik olan bu balık türünün popülasyonun artması noktasında önemli bir proje. Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak bize düşen bu bölgede geliştirdiğimiz su yapılarını bu balıkların yaşam standartlarına göre tasarımlamak. Biz kurumsal olarak bu sorumluluğu taşıyacak, bu sorumlulukla hareket edeceğiz. Bölgede bu balıkların avlanması, ticareti ve korunması ile ilgili olarak da üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz. Bu konuda hem kurumlarımızın, hem vatandaşlarımızın, hem de muhtarlarımızın son derece duyarlı olması gerekiyor. Özellikle iç turizm açısından bu zenginliği keşfedecek, bu zenginliğe hasret duyan, bu zenginliği besleyecek insanların da bu bölgeye gelmesi ve görmesi gerekiyor.”

Haber Kaynağı: PamukovaMedya

YORUM EKLE