banner292
banner298

Eski Başkan'dan Açılamalar “ 2 “

Eski Ak Partili belediye başkanı H.Ferudun Turan Keser'e öyle sorular sordu ki. İşte o açıklama ve sorular

Eski Başkan'dan Açılamalar “ 2 “

Eski Ak Partili belediye başkanı H.Ferudun Turan açıklamalarının ikinci bölümünde SSK ve Maliye borçlarının yapılandırılmasına rağmen belediye başkanı Keser tarafından kasıtlı olarak ödenmediğini iddia etti. Doğlagaz'ın çalışmlarının kendi döneminde yapıldığını Keser'in "Laf Değil İş Üretiyoruz" söylemine en güzel cevabı Ak Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli'nin verdiğini belirtti.

İşte Turan'ın 2'inci bölüm açıklamları ve Belediye Başkanına cevaplaması zor soruları;

"Kasıtlı olarak yapılandırılan borcu ödemedi"

Belediyenin SSK ve Maliye borcunun gerçek rakamını da açıklayan Turan, borçların yapılandırıldığını ve Keser in belediye başkanı seçildikten sonra kasıtlı olarak yapılandırılan borçları ödemediğini iddia etti ve " SSK’ya  ve  Maliye’ye olan 1.5 milyon tutarındaki borçları yapılandırmıştık. Ama KESER göreve gelince bu yapılandırma şartlarına uymadı, ödemeleri yapmadı. 2009 yerel seçimlerinden altı ay sonra SSK, 25 Eylül 2009 da belediyenin mallarına haciz koydu. Borç yapılandırmasına uymayan KESER, yeni borç yapılandırmasında belediyenin hangi tesislerini  ipotek gösterdi.  Bunu da kamuoyuna açıklasın?”

Turan; "Laf Değil İş Üretiyoruz söylemine Şaban Dişli en güzel cevabı verdi"

Keser’in “Laf Değil İş Üretiyoruz” söylemine ise “ Sayın Ak Parti Sakarya Milletvekilimiz Şaban DİŞLİ bey buna en güzel cevabı “Altın Kaynak” töreninde verdi. Projenin bizim dönemimiz de yapıldığını, üç defa ihaleye çıkartıldığını, ancak giren şirketlerin geri çekildiğini açıkladı. Sonuçta bu dönemde AKMERCAN şirketi ihaleye girdi ve ihaleyi aldı. Sorarım size! Cevat KESER bu projeye ne katkı sağlamış? Nasıl bir iş üretmiş? Bu proje Ak Partinin ve o zaman  belediye başkanı olan benim projemdir. Biogaz  da aynı şekilde. Şimdi çıkmış bütün bunları kendisi yapmış gibi bir hava estiriyor. Yerel seçimler öncesi Esnaf Sanatkarlar odasında yaptığı konuşmada Biogaz ve doğalgaz ile ilgili karalayıcı sözlerini Pamukova halkı çok iyi biliyor.” dedi.

Turan dan Keser'e cevaplaması zor sorular!

Turan  son olarak ta Keser’e cevaplaması zor sorular yöneltti;
 
1. Belediye muhasebe servisinde çalışan personele fazla mesai yapmamasına rağmen, yapıyormuş gibi gösterip, belediye ile hiçbir bağı olmayan Murat Encel’e ne kadar ücret ödüyorsun?

2. Her ay işçilerin disiplinsizliğini bahane ederek, bu işçilerden kestirdiğin paraların maliyeye devredilmesi gerekirken, nerelerde ve nasıl harcadın? Bu zamana kadar disiplinsizliği bahane ederek hangi işçilerin maaşından ne kadar para kestin?

3. İşçi azlığını bahane ederek 5 ay 29 gün çalıştırdığın 12 işçiye süreleri dolduktan sonra nasıl ödeme yapıyorsun?

4. Belediyenin bir yıllık akaryakıt ihtiyacı için Özdemirler şirketi ile akaryakıt ihalesini yapmana rağmen, daha sonra doğrudan alım yoluyla hangi akaryakıt tesislerinden ne kadarlık fatura alıp bu fatura bedellerini kimlere nasıl ödedin?

5. İlçe içinde bordür üzerine bordür koyarak, kartallı parkı yenileyerek, şelaleler yaparak, üçgen parkta değişiklikler yaparak, çarşı içindeki yolu ikiye bölüp palmiye ağaçları dikerek ne kadar masraf ettin? Miktarı nedir?

6. Göreve gelir gelmez  belediyenin benim zamanımda 7 milyon borçlandırıldığını söyledin. Bu borçları kalem kalem internet sitelerine dağıttın. Yetmedi fotokopi yapıp kahvehanelere dağıtırdın. Şimdi yüreğin yetiyorsa 7 milyon lira olduğunu iddia ettiğin  borcu kalem kalem kimlere ödendiğini ve ödeme makbuzlarını da yayınlayabilecek misin?  Yayınla ki bu halk kimin yalan kimin gerçeği söylediğini anlasın.

7. Geçtiğimiz yıl içerisin de kaza yapan belediye’ye ait damperli kamyon ile hangi yandaşının ev eşyasını taşıyordun? Kamyonu kullanan şoför’ün gözlerinde sağlık problemi varmıydı? Kaza tespit tutanağı gerçekten kamyonu kullanan şoför üzerine mi, yoksa başka bir şoför üzerine mi yaptırdın? Kaza yapan bu kamyon için ne kadar masraf edildi?

8. Temizlik işlerini bahane ederek taşeron şirketle yaptığın anlaşma sonrası, bu temizlik işçilerine zabıta elbisesini hangi kanuna ve yönetmeliğe göre giydirdin?

9. 29 Mart 2009 yerel seçimler sonrası beton santrali ve kilit parke tesislerini hangi şartlarda kiraya verdin? O tesislerden kira bedeli olarak kaç para alıyorsun?

10. 2004 öncesinde Keser dönemin de Pamukova’ya konser için gelen sanatçıların konserlerinde dağıtılan 63 bin liralık( O zamanın parası ile 63 milyar) pide, lahmacun faturaları, Coşkunlar havai fişek fabrikasına ödenen 55 bin liralık( 55 milyarlık) faturalarda mı köfte ekmek parasıydı? Yüreğin yetiyorsa bunları da halka açıkla da, halkımız gerçekleri bir bir öğrensin.  

TURAN kendisininde Cevat Keser'den o zaman hiç küçümsenmeyecek miktarda bir borç ile belediyeyi devir aldığını ama hiç bir zaman borç edebiyatı yapmadığını, hizmetin devamlılık istediğini söyleyerek " Dedikodularla uğraşmadık. Halkımıza hizmeti düşündük. Halkımız hizmet beklerken Keser gibi laf kalabalığı yaparak günü kurtaralım çabası içinde olmadık. Kimsenin elini ayağını öpmedik. Hayır sever iş adamlarından medet ummadık. Sadece hizmeti düşündük sadece hizmet etmek istedik. Pamukova'yı Güney'in örnek İlçesi yapmak istedik." dedi. 

Turan; "Herkes gibi ben de hata yapabilirim"

TURAN, açıklamalarının sonunda  öz eleştiri de yaparak şunları söyledi;

 “Başkanlığım dönemimde muhakkak ki yanlışlarım olmuş olabilir. Herkes gibi ben de hata yapabilirim. Hiç kimse kendisini hatadan münezzeh göremez. Hiç iş yapmazsanız hiç hata da yapmazsınız. Ne kadar çok iş yaparsanız hata yapma ihtimaliniz de o oranda yüksek olur. Ama maalesef art niyetli insanlar yapılan iyi işleri takdir etmek yerine incir çekirdeğini doldurmayan kısımlarla ilgileniyorlar. Ancak ben hemşerilerime şu soruyu soruyorum. Bir Allah’ın kulu çıkıp ta “Ey Feridun TURAN! Sen belediyenin parasını çaldın, çırptın.Kendi şahsi çıkarın için harcadın. Gayr-i meşru işler çevirdin.” Diyebilir mi? Belediyenin imkanlarını hiç kimseye peşkeş çekmedim. Kimseye bedava otobüs kartı dağıtmadım. Ne yaptımsa belediyenin ve halkın çıkarı için yaptım. Söze ne hacet. Rakamların diliyle konuşalım. Cevat KESER’in önceki dönemi, benim dönemim ve başkanın şimdiki dönemi. Grafiklerle, mukayese tablolarıyla Sayın KESER halka bir sunum yapsın. Ben her sene kültür merkezinde halka hesap verdim. İdida ettiklerinde söylediklerin de biraz samimiyse kendisi de halka hesap versin. Halkımız kimin ne kadar başarılı olduğunun takdirini yapsın.” dedi.

Haber Kaynağı: PamukovaMedya

YORUM EKLE

banner300