Başkan Cevat Keser'den Yeni Hastane İçin Flash Açıklamalar
Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, Pamukova'ya yeni yapılacak olan yeni ilçe devlet hastanesi için yaptığı açıklamada geçici olarak yapılacak prafabrik hastane için " Böylesi hassas bir konumda olan Pamukova İlçesine örneklerine diğer yerlerde çok az rastladığımız bir uygulamayı yani en az 2 yıl durması hedeflen Geçici Prefabrik Hastaneyi neden ve niçin yapmak isterler Pamukova halkı olarak doğrusu anlamakta güçlük çekmekteyiz. " dedi.

Belediye Başkanı Cevat Keser'in yaptığı o çarpıcı açıklama : 

 Bu gün yerel basına yansıyan Pamukova ile ilgili bir haberde hasarlı olan ilçe Devlet hastanesinin yıkılıp yerine Pamukova 112 Acil İstasyonunun olduğu alana veya mevcut ilçe Devlet Hastanesinin olduğu yere Geçici Prefabrik Hastane yapılacağı belirtilmiştir. Öncelikle nüfusu yaklaşık 35.000 olan Pamukova ilçesinin ve Pamukova halkının sözcüsü ve onların hak ve hukuklarının her türlü platformda takipçisi ve temsilci konumunda olan Pamukova Belediyesi olarak böylesi bir uygulamaya karşı olduğumuzu, Geçici Prefabrik Hastanenin hem zaman hem de maddi kayıplara neden olacağını özellikle belirtmek isteriz.

Evet günümüz itibarı ile Pamukova nüfusu 35.000’e varan çoğunluğu ağır sanayide olmak üzere 5000 kişinin fabrika ve diğer özel kuruluşlarda istihdam edildiği, içerisinden ülkemizin en işlek karayollarının başında gelen E-25 karayolunun geçtiği ve modern ulaşım noktasında yeni alternatif olan hızlı tren istasyonunun kurulacağı, verimli ovalarında zirai faaliyetlerin sürdürüldüğü hızla gelişmekte ve büyümekte olan bir ilçedir. İlgili iş yerlerinde ve ulaşım alanlarında oluşan iş kazaları ve diğer sorunlar nedeniyle yaralanan kişilerin ilk yardımı Pamukova İlçe Devlet Hastanesinde yapılmaktadır.

Böylesi hassas bir konumda olan Pamukova İlçesine örneklerine diğer yerlerde çok az rastladığımız bir uygulamayı yani en az 2 yıl durması hedeflen Geçici Prefabrik Hastaneyi neden ve niçin yapmak isterler Pamukova halkı olarak doğrusu anlamakta güçlük çekmekteyiz. Çünkü bizler Pamukova halkının temsilcisi olarak, ilçemiz için hayati bir önem taşıyan hastane hususunda değil elimizi gövdemizi bile taşın altına koymaya hazırken , yeni yapılacak olan İlçe Devlet Hastanesi için her ortamda ve defatle bu konuda elimizden gelen gayreti göstereceğimizi söylememize rağmen böylesi bir olayın gündeme gelmesi halkımızda ve bizlerde farklı soru işaretlerine yol açmıştır. Komşu ilçemizde ve diğer yerlerde mevcut hastaneler faaliyetlerini sürdürürken yanı başlarında yeni modern hastanelerin yapımına başlanmış ve halende devam etmektedir. Bizimde talebimiz ve beklentimiz de bu yöndedir.

Bizim talebimiz; mevcut ilçe devlet hastanemize biraz daha donanım eklenerek faaliyetine devam etmesi ve yeni devlet hastanesi yeri olarak tahsis edeceğimiz mülkiyeti belediyemize ait olan ilçemiz merkezinde, Kaymakamlık binamızın hemen yanı başında bulunan 6169 parselde bulunan yaklaşık 11000 metrekare alana, acilen ve hemen yeni, modern, tam donanımlı, teknik ve akademik yeterliliği olan kalıcı ve çağdaş bir hastane yapılmasıdır.

Tekraren söylemekte yarar var. Geçici Prefabrik Hastane israftır, zaman kaybıdır, maddi külfettir. En ekonomik olarak yapılacak bir prefabrik hastanenin devlet bütçesine maliyeti yaklaşık 1,5 - 2 milyon Türk Lirasıdır ( 1,5 – 2 trilyon). Burada yapılacak en akılcı ve kafalardaki tüm soru işaretlerine son verecek en uygun yaklaşım; belediyemiz tarafından tahsis edilecek alana acilen yeni ilçe devlet hastanesinin yapılmasıdır. Gerek başbakanlığımız tarafından yayınlanan tasarruf genelgeleri gerekse de milli servetimizin heba olmaması adına bir an önce geçici prefabrik hastane uygulamasından vazgeçilerek, belediyemizin hiçbir şart ve karşılık beklemeksizin tahsis edeceği 11000 metrekarelik alana, tam donanımlı her ihtiyaca cevap verebilen uzman hekim kadrosuyla modern ve cağdaş bir ilçe devlet hastanesinin yapılması zarurettir.

Aksi takdirde halkımızın kafasında oluşan;

“Geçici prefabrik hastane uygulamasıyla acaba bizler oyalanmak mı isteniyoruz?

Pamukovamıza ilçe devlet hastanesi yapılmasından vaz mı geçildi?

Komşu ilçemizde mevcut hastane hizmete devam edip yanı başında yeni hastane yapılırken niye Pamukova’da farklı bir uygulama hayata geçirilmeye çalışılıyor?

Pamukova halkı uyutulmak, avutulmak mı isteniyor?” sorularına muhatap olmak zorunda kalınacaktır.

Bugüne kadar hiçbir siyasi iktidarın başaramadığı sağlık alanındaki reformları değişim ve dönüşümleri hükümetimiz kolaylıkla ve rahatça hayata geçirmiştir. Halihazırda bir çok yerde şehir bölge hastaneleri ve sağlık komplekslerinin hayata geçirildiği bir zamanda Pamukova İlçe devlet hastanesinin yapımının uzun bir süre almayacağı aşikardır.

Söz konusu durumu başta Sayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU Sayın Sağlık Bakanımız Mehmet MÜEZZİNOĞLU, AK Parti Sakarya Milletvekillerimiz, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği yetkililerinin takdirlerine sunuyor, onların bu konudaki hassasiyetlerini bildiğimizden gerekli müdahaleyi yaparak zaman ve maddi kayıp yaratacak olan geçici prefabrik hastane yerine, ilçemize biran evvel tam donanımlı modern, çağdaş ve kalıcı bir hastane yapılması için gerekli talimatları vereceklerini umuyor ve bekliyoruz.

Sevgi ve saygılarımla, Allah’a emanet olun.
Cevat KESER
Pamukova Belediye Başkanı

Haber Kaynağı: PamukovaMedya / Özel Haberi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ovalı 2 yıl önce

sözün kimden geldiğine değil doğruluğuna önem verelim bence. kamu hastaneler birliği pamukovayı prefabrik bir sağlık ocağına mahkum etmeye çalışıyor. ilçe halkı olarak uyanık olmak ve 7-8 ay önce hastanenin kapatılacağı yönünde ortaya atılan nabız ölçme olayına verdiğimiz tepki gibi tepki vermeliyiz. yoksa büyük ve modern geyve devlet hastanesine muhtaç kalırız..15 senedir çürük olan hastanenin 1 sene içinde mi 3 depreme dayanmayacağı anlaşıldı!!!!el insaf.....

Avatar
pamukovalı 2 yıl önce

benmi yanlış okudum başkan yönmü şaşırdı

Avatar
sakaryalı 2 yıl önce

pamukovalı arkadaşım senin gibi düşünülürse bırak prefabrik baraka bile çok p.ovaya birlik beraberlik içinde olması lazım bütün p.ova köylerin yargılamana gerek yok başkanımız p.ova için istiyor sonuçta destek mi olalım köstekmi.