Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Dualarla Anıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 2001 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu 5 polis memuruyla birlikte Şehit edilen Ali Gaffar Okkan’ı anma törenine katıldı.

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan Dualarla Anıldı

Hendek ilçesindeki programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, dönemin Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Ali Gaffar Okkan’ın eşi Zerrin Okkan, kızı Sezin, ablaları Sebahat Arslan ve Gülsüm Özgen ile yakınları, STK temsilcileri, Şehit Aileleri ve Gaziler, emniyet teşkilatı mensupları, mülki, adli ve askeri kurumların yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Şahadetinin 18. yıldönümünde Hendek Aile Kabristanlığında düzenlenen program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlarken, Şehit Emniyet Müdürünün özgeçmişi de okundu.

“VEFA KADİR, KIYMET BİLMEKTİR”

Törende bir konuşma yapan ve bütün Şehitlerimizle birlikte Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı rahmetle, minnetle andığını, ailesi ile milletimize de sabırlar dilediğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İnsanı kıymetli kılan, ona yakışan doğruluk, fedakârlık, hoşgörü gibi çok güzel seciyeler vardır. Ama bunların içerisinde vefa duygusu çok özel bir yere sahiptir. Bugün burada vefanın çok güzel bir örneğini görüyoruz. 18 yıl önce kaybettiğimiz, Şehit verdiğimiz Ali Gaffar Okkan’a duyulan vefayı arkadaşlarıyla, ailesiyle, hemşehrileriyle birlikte gündeme getirmiş oluyoruz. Vefa kadir, kıymet bilmektir, vefa hayırla yâd etmek demektir. İnanıyorum ki bu duyguya en güzel örneğiyle layık olan da, Aziz Şehidimiz, Müdürümüz Ali Gaffar Okkan idi.

“AZİZ ŞEHİTLERİMİZE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Eğer bu topraklar üzerinde bizler bugün huzur içerisinde, özgürce yaşayabiliyorsek, namusumuz, mukaddesatımız koruma altındaysa, minarelerden ezanlarımız, gönderde bayraklarımız var ise, bunu her anlamda Aziz Şehitlerimize borçluyuz. Malazgirt’ten Çanakkale’ye kadar, Dumlupınar’dan 15 Temmuz’a kadar, terörle mücadelede kaybettiğimiz bütün Şehitlerimiz bugün bize sağlanan bu güzel ortamın kahramanlarıdır. Onlar sayesinde bugün burada bu töreni yapabiliyoruz. Onlara çok büyük bir minnet borcumuz var. Yüce Mevla hepsine rahmetiyle muamele eyler İnşallah. İnanıyorum ki onların açmış olduğu bu yolda, onların uğruna verdikleri canın karşılığı olarak bu milletin evlatları da, o mukaddes duygulara her zamankinden daha fazla sahip çıkacaktır. Onlara layık olduğunu gösteren bir millet olarak, arkasından gelenler de aynı duyguları yaşatacaklardır” dedi.

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın kabrine karanfiller bırakılıp dua edilmesinin ardından, Şehidimizin babasına ait olan Pak Fırında da ikramda bulunuldu. Vali Ahmet Hamdi Nayir daha sonra programa katılanlar ile birlikte, Şehit Ali Gaffar Okkan adına Tepecik’te yaptırılan Camii ve Aşevinin açılışını yaptı.

“BİRKAÇ GÜZELLİĞİ BİR ARADA YAŞIYORUZ”

İl Müftüsü İhsan Açık’ın yaptırdığı dua sonrası Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak ile birlikte açılış kurdelesini kesen Vali Nayir burada yaptığı konuşmada, “Bugün birkaç güzelliği bir arada yaşıyoruz. Ülkemize büyük hizmetler vermiş olan Şehit Ali Gaffar Okkan’ı andık, kabri başında dualar ettik. Yine Şehidimizin adını yaşatacak olan bir hayrı, hasenatı burada birlikte açtık. Hem bu hayır sahibinin hem de adını taşıdığı Şehidimizin defterine yeni amellerin yazılmasına sebep olacak bir yerin açılışında olmanın mutluluğunu da yaşıyoruz.

“CAMİ GÖNÜLLERİ BİR ARAYA GETİREN YERLERDİR”

Cami toplayan demek, bizleri bir araya getiren yer demek. İbadet için bizleri bir araya getirir, gönüllerimizi bir araya getirir, dualarımızı bir araya getirir, çoğu zaman da birlik ve beraberliğimizin en önemli nişanesi olur. Bizler öldükten sonra amel defterimizin kapanmaması için sadaka-i cariyeye ihtiyaç duyarız. Eğer bizden sonra bıraktığımız bir çeşme, bir yol, bir Cami millete hizmet etmeye devam ediyorsa, yine o defterimiz açık kalmış demektir, o defterimize sevaplar yazılacak demektir.

İnşallah burası hayatımızın merkezine koyacağımız bir Cami olur. Çocuğuyla, genciyle, kadınıyla, yaşlısıyla herkesin istifadesine açık bir yer olur. Yasakların uygulanmadığı, sınırların konmadığı bir Cami olarak, herkes huzurluca gelip burada ibadetini yapar, mahallemize, ilçemize güzel hizmetler, güzel katkılar sağlar. Hamdolsun son zamanlarda Camiler gerçek hüviyetine kavuşuyor.

Yüce Allah, bu eserde emeği geçenlerden, karar verenlerden, yapanlardan ve yardımcı olanlardan razı olsun” diye sözlerine ekledi.

Beraberindekiler ile Camii ve Aşevini gezen Vali Ahmet Hamdi Nayir, vatandaşlarla da bir süre sohbet etti.

Haber Kaynağı: PamukovaMedya

YORUM EKLE