Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir Pamukova'ya Geldi

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir Pamukova Paşalar Mahallesinde Karaca Ahmet Sultan Türbesi ve Caminde incelmelerde bulundu..

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir Pamukova'ya Geldi

Pamukova Kaymakamı Recai Karal,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Recep Yeşil ve İlçe yöneticileri ile birlikte Pamukova-Paşalar Mahallesinde bulunan Karaca Ahmet Sultan Türbesi ve Camii'ni ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu.

Türbe ile Camii'nin tarihi ve restorasyonuna dair bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Karaca Ahmet Sultan'ın Osmanlı padişahlarından I. Murat döneminde Vezir-i Azamlık ve kazaskerlik görevini yürüten Çandarlı (Cendereli) Kara Halil Hayrettin Paşa'nın himayesindeki Pamukova (Akhisar) ilçesinde yaşadığını, büyük bir alim ve hekim olduğunun rivayet edildiğini, dünyanın en büyük 2. mezarlığı olan İstanbul'daki Karaca Ahmet Mezarlığına ismi verilen kişinin tarihçilere göre burada yatan zat olduğunu belirterek, çok yakında Türbe ve Camii'nin restorasyonuna başlanacağını söyledi.

İlimiz ile bölgemizin turizm ve sanayide olduğu kadar tarih açısından da büyük bir zenginliği barındırdığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, derin bir anlama sahip bu gibi tarihi mekânlarımızın turizme kazandırılması gerektiğini belirterek bu konuda her kesimin büyük bir gayret göstermesinin önemine de değindi.

Pamukova Paşalar Mahallesinde vatandaşlarla da bir süre sohbet eden Vali Nayir daha sonra Pamukova dan ayrıldı.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
Haber Resmi
YORUM EKLE