"İyi Tarım Uygulamaları Danışmanlığı" Projesi Onaylandı

Pamukova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “ İyi Tarım Uygulamaları Danışmanlığı “ projesi MARKA ( Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ) tarafından onaylandı.

"İyi Tarım Uygulamaları Danışmanlığı" Projesi Onaylandı

Pamukova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) destekleriyle finanse edilecek olan ” İyi Tarım Uygulamaları Danışmanlığı “ Projesi  TR42/18/TD/0135 proje kodu ile 26 proje içerisinde destek almaya hak kazandı ve MARKA tarafından proje onaylandı.

İlçede yeni kurulan Mekece Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliği halinde gerçekleştirilecek olan ” İyi Tarım Uygulamaları Projesi Danışmanlığı “ için Doğu Marmara Kalkınma Ajansının merkez binası Kocaeli’de imza töreni gerçekleştirildi. İmza onay törenine proje uygulayıcısı Pamukova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü adına İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ümit Erol katıldı.

Erol " Bu proje kapsamında 250 dekar alanda 1000 ton ayva üretimi yapılacak "

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ümit Erol yaptığı açıklamada Projenin amacının,  İyi Tarım Uygulamalarının Pamukova’da yaygınlaştırılması ve kontrolünü sağmak olduğunu ifade ederek, . “ İyi Tarım Uygulamaları, çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretim olup, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğinin sağlanması amaçlamaktadır. Proje kapsamında kooperatif üyelerine ait üretim sahalarında 250 dekar alanda yaklaşık 1000 ton ayva üretimi yapılması planlanmaktadır. Proje 2017 yılında İlçe Müdürlüğümüz tarafından yürütülerek yine Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) destekleriyle finanse edilen Tarımda Biyoteknik Mücadele Farkındalık Eğitimi Projesinin devamı niteliğindedir.  İlçemizde İyi Tarım Uygulamaları ile Çilek üretimi yapan 1 tane üretici bulunuyor.  Bu sayı Pamukova ilçesi için çok az. Yaygınlaştırılması için örnek niteliği taşıyan bu projenin başarı ile sonuçlanması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca İyi Tarım Uygulamaları ile üretim yapan üreticilere Tarım ve Orman Bakanlığının destekleme ödemesi yapıyor “ dedi.
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ümit Erol, bu uygulama çerçevesinde risk analizine dayanan üretim ile üreticilere daha karlı ve sürdürülebilir bir tarım benimsetilerek, tüketicilere güvenilir tarımsal ürünler sunulacağını söyledi.

Işık, " Sakarya da ilk defa bu proje ile ayva üretimi gerçekleştireceğiz "

Mekece Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Özcan Işık,  Kooperatifin 2018 yılında yeni kurulan bir kooperatif olmasına rağmen Pamukova İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün yürütücülüğünü yaptığı projede paydaş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Işık, “ Üreticilerimizle birlikte Sakarya’da ilk defa İyi Tarım Uygulamaları ile sertifikalı Ayva üretimi gerçekleştireceğiz.  Devamında üzümle bütünleştirerek Pamukova’mızda İyi Tarım Uygulamalarını Yaygınlaşması için gereken tüm girişimleri yapacağız. İhracatta daha fazla talep gören sertifikalı ürünün bu proje ile pazarlaması daha kolay olacak.  Kooperatifimizin Kurulduğundan beri desteklerini ilgilerini esirgemeyen İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederim “ dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ümit Erol, Proje hakkında kısa açıklama yaptıktan sonra MARKA Genel Sekreteri ile projeyi imzaladı.

Haber Kaynağı: PamukovaMedya

YORUM EKLE