banner292
banner298

Dünya ayakta! Japonya'da Felaket...

Dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle boğuşan Japonya'ya tüm dünyadan yardım teklifi yağıyor

Dünya ayakta! Japonya'da Felaket...
ABD Başkanı Barack Obama, Japonyada meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki tarihin en büyük 5'inci depreminin ardından yaptığı açıklamada, "Japon halkına yardım etmeye hazırız" dedi.

ABD'NİN TOKYO BÜYÜKELÇİLİĞİ ALTERNATİF BİR YERDEN HİZMET VERECEK

Japonya'yı vuran 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından ABD'nin Tokyo Büyükelçiliği'nin alternatif bir yerden faaliyetlerine devam edeceği bildirildi.  ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, ABD Büyükelçiliği'nin, Japonya hükümetiyle temas kurduğunu ve bu korkunç trajedide her türlü yardıma hazır olduğunu ilettiğini belirtti. Açıklamada, elçilik hizmetlerinin de başka bir yerden verileceği ifade edildi. Ayrıca, şu ana kadar depremde ölenler arasında Amerikan vatandaşı olduğuna ilişkin bilgi gelmediği kaydedildi. Bakanlık, yakınları Japonya'da yaşayan kişilerin sorularını yanıtlamak amacıyla bir e-posta adresi ve telefon numarası oluşturulacağını açıkladı.

DAVUTOĞLU: YARDIMA HAZIRIZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Japonya'daki depreme ilişkin yaptığı açıklamada, "Aldığımız bilgiye göre, Tokyo elçiliğimizde hasar görünmüyor. Ülkedeki Türk vatandaşlarından da can kaybı ya da yaralanma yok." dedi.
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Helen Clark ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Japonya'daki deprem hakkında bilgi verdi. Bakanlık içinde konuya ilişkin özel bir birim oluşturduklarını aktaran Davutoğlu, "Japon Dışişleri Bakanı'yla görüşeceğim, bütün imkanlarımızla Japonya'ya yardım için hazır olduğumuzu ileteceğim." diye konuştu.

KIZILAY EKİP GÖNDERİYOR

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, Japonya'daki depremin ardından oluşan tsunaminin etkilerinin yakından takip edildiği ve Türk Kızılayının bölgeye yönelik çalışmaların yürütülmesi için Ankara'daki Afet Operasyon Merkezi'nde bir kriz masası oluşturulduğu kaydedildi. Açıklamada şunlar kaydedildi.
''Türk Kızılayı, bölgedeki gelişmeleri ilgili ülkelerin Kızılhaçları ile koordineli olarak yakından takip ediyor. Türk Kızılayı-AKUT'tan bir, Türk Kızılayından iki afet müdahale uzmanından oluşan üç kişilik öncü ekip, Türk Kızılayı tarafından saat 17.50'de İstanbul'dan Japonya'ya doğru yola çıkarılıyor.''

İHH JAPONYA'YA EKİP GÖNDERDİ

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, depremden zarar görenlere yardım amacıyla Japonya'ya ekip gönderdi. İHH'dan yapılan yazılı açıklamada, ekiplerin deprem bölgelerinde acil yardım çalışmaları yapacağı bildirildi. Japonya'da meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremin en büyük 5'inci deprem olarak tarihe geçtiği ifade edilen açıklamada, ''Depremden sonra Türkiye'deki yardım kuruluşları da harekete geçti. İHH İnsani Yardım Vakfı, 4 kişiden oluşan ekibini Japonya'ya gönderdi. İsteyen hayırseverler vakfımıza bağış yapabilir'' denildi.

BM: ''30 ARAMA VE KURTARMA EKİBİ HAZIR DURUMDA BEKLETİLİYOR''

Japonya'nın doğu sahili açıklarında meydana gelen depremin ardından BM tarafından yapılan açıklamada, 30 arama ve kurtarma ekibinin Japonya'ya gönderilmek üzere hazır durumda bekletildiği belirtildi. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Elisabeth Byrs, İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, ''Bunun gibi olağanüstü durumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarm durumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız'' dedi. Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıyla görev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özel eğitimli köpeklerden oluşuyor.

ALMANYA YARDIM TEKLİF ETTİ

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Japonya'ya acil yardım yapmaya hazır olduklarını söyledi. Westerwelle, Berlin'de yaptığı açıklamada, Japonya'nın depremlere karşı hazırlıklı bir ülke olduğunu, ancak talep gelmesi halinde yardım edebileceklerini belirtti. Japonya'nın kuzeyinde yaklaşık 100 Alman vatandaşının yaşadığını da ifade eden Westerwelle, depremden ve tsunamiden etkilenen bölgelerde iletişimin sağlıklı kurulamaması nedeniyle bu büyük felakette ölen Almanların olup olmadığını henüz bilmediklerini kaydetti.

MEDVEDEV'DEN JAPONYA'YA YARDIM SÖZÜ

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev Japonyada meydana gelen 8.9 şiddetindeki depremin ardından yaptığı açıklamada, Japonya'ya yardımda bulunmaya hazır olduklarını belirtti. Medvedev Rusya Acil Durumlar Bakanı ile yaptığı toplantıdan sonra, Japonya için yardımda bulunacaklarını, Tokyo ve Moskova'nın birlikte çalışarak bu felaketin üstesinden geleceklerini belirtti. Medvedev, "Deprem sonrası meydana gelen hasarların üstesinden gelmek için, komşularımıza yardımda bulunmaya hazırız. Acil Durumlar Bakanına da bir yardım planı hazırlaması için talimatta bulundum" dedi.

AJANSLAR

YORUM EKLE

banner300