Piyasalar Ortadoğu ve Japonya dinlemiyor!

Küresel piyasalardaki yükselişi ne Libya ne de Japonya durdurdu

Piyasalar Ortadoğu ve Japonya dinlemiyor!
Geçen haftayı ortalama yüzde 3’lük çıkışlarla kapayan dünya borsalarını hareketli günler bekliyor. Bu hafta ABD’den gelecek konut ve istihdam rakamları izlenecek. Diğer yandan ECB Başkanı Trichet’in başlattığı faiz tartışması da giderek alevleniyor

Siyaset sahnesinde yaşanan dalgalanmalar ve Japonya’da devam eden deprem felaketine rağmen küresel borsalarda yükseliş devam ediyor. Geçen hafta MSCI Dünya Endeksi yüzde 3.1 oranında yükselirken bu çıkış MSCI Gelişen Ülkeler Endeksi’nde yüzde 4.1’e ulaştı. Emtia piyasalarında ise Libya ve Japonya kaynaklı endişelerden etkilenen ABD tipi ham petrolün (WTI) varil fiyatı yüzde 4.2 oranında artış kaydederek 105 dolara ulaştı. Altının onsu ise yüzde 1’lik artışla hafta içerisinde tüm zamanların rekoru olan bin 447 dolar seviyesini gördü.

KONUT ENDEKSİ ÖNEMLİ
AB’nin 24/25 Mart’ta gerçekleşen Liderler Zirvesi’nde ise taraflar pozisyonlarını korumaya devam etti. Almanya borçlu üye ülkeler karşısındaki tavizsiz tavrını sürdürürken başta İrlanda olmak üzere borçlu ülkeler de AB/IMF kaynaklı destek kredilerinin şartları konusunda kolaylık taleplerini yineledi. Taraflar nihai anlaşmanın imzalanacağı haziran ayına kadar politikalarını sürdürecek. Bu haftaya bakıldığında ise özellikle ABD’de önemli verilerin geleceği görülüyor. Başta yarın gelecek Case/Shiller 20 Konut Endeksi ve cuma günü açıklanacak işsizlik rakamı ABD’nin dünya piyasalarını doğrudan etkileme potansiyeline sahip verileri olarak öne çıkıyor. Yapılan tahminlere göre ABD ekonomisi mart ayında 200 bin yeni istihdam yarattı. Rakam olumlu olmakla birlikte uzmanlar işsizlik rakamlarında önemli bir gelişmenin işareti olarak kabul edilebilmesi için aylık 300 bin rakamına ulaşılması gerektiğine işaret ediyor.

KULAKLAR BERNANKE’DE
Diğer yandan faiz oranlarına yönelik tartışmalar da giderek artıyor. AB Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet’in geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bankanın 7 Nisan’da yapacağı bir sonraki toplantısında faiz artışı sinyali vermesi tartışmaların dozunu artırdı. Başkan Trichet biri bugün olmak üzere bu hafta iki konuşma yapacak. Trichet’in başta faiz ve borç sorunu olmak üzere bazı konulara açıklık getirmesi bekleniyor.

Piyasaların bu çerçevede sorguladığı bir diğer konu ise ABD’nin faizler konusundaki tutumu olacak. Bankanın kasım ayında duyurusunu yaptığı 600 milyar dolarlık tahvil alımı programı haziran ayında sona eriyor. Beklentiler yeni bir tahvil alımının gelmeyeceği doğrultusunda. Ancak banka tarafından faiz yönünde yapılacak bir açıklama piyasalarda nabzı yükseltebilir.

TRICHET KONUŞACAK FAİZ KONUSUNDA İŞARET BEKLENİYOR
AB Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet’in geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada bankanın 7 Nisan’da yapacağı bir sonraki toplantısında faiz artışı sinyali vermişti. Trichet biri bugün olmak üzere bu hafta iki konuşma yapacak.
Mahmut Sancak-HT EKONOMİ
YORUM EKLE