Pamukova Hürriyet Anadolu Lisesi Kapanıyor mu ? İşte Cevap

Son zamanlarda Pamukova’da eğitim sistemi üzerine bazı Spekülasyonlar mevcut. Bu duruma bir açıklık getirmek istedik.

Pamukova Hürriyet Anadolu Lisesi Kapanıyor mu ? İşte Cevap

Son günlerde bazı kesimler Pamukova Hürriyet Anadolu Lisesi’nin kapatılacağı (eski adı Pamukova Lisesi) yer aldı. Ancak yazılanlar ve bazı dedikodulara PamukovaMedya farkıyla açıklık getirmek istedik.

Öncelikle Pamukova’da 5 Adet Anadolu Lisesi bulunmaktadır. Bunlar; Pamukova Anadolu Lisesi, Pamukova Akhisar Anadolu Lisesi, Pamukova Hürriyet Anadolu Lisesi, Pamukova Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Pamukova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’dir.

Bunlardan Pamukova Anadolu Lisesi, Pamukova Akhisar Anadolu Lisesi, Pamukova Hürriyet Anadolu Lisesi aynı eğitim branşında sözel, sayısal ve eşit ağırlık alanlarında eğitim vermektedir. Yani 3 adet Anadolu lisesi aynı eğitimi öğrencilere vermektedir. Pamukova Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Pamukova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitim alanları oldukça farklıdır.

Bilindiği üzere Pamukova Elperek Mahallesinde 32 derslikli yeni lise binası yapılmaktadır. Yapılan bina 3 adet aynı branşta eğitim veren okulu kapsayacak kapasite olduğu aşikardır. Bilindiği üzere Pamukova Akhisar Anadolu Lisesi geçici olarak Pamukova Belediyesi’ne ait bir binada bahçesi, kantini ve spor alanları olmayan bir binada eğitim vermektedir. Bu durumu yıllarca dile getirdik ve öğrencilerimiz için üzüldük.

Pamukova Anadolu Lisesi ise yine eski bir binada 75. Yıl İlk/Ortaokulu ek binasında eğitim vermeye çalıştı. Zaten 75. Yıl İlk/Ortaokulu kendi 16 derslik olarak kullanılması gerekirken, bu durumdan dolayı 26 derslik şeklinde eğitim vermeye devam ediyor. İlçede sınıf mevcut ortalaması en yüksek okul olmuştur.

Üç Okul Birleşiyor

Şimdi gelelim okulların kapatılıyor diye yapılan yaygara kısmına. Ayrıca iki okul değil mevcut üç anadolu lisemizin birleşmesi ön görülüyor. Öncelikle biraz mantıklı bakılırsa Pamukova’da hiçbir okul kapanmıyor. Sadece yeni ve modern olarak inşaa edilmiş bir binada üç okulda birleşiyor. Devletin kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması bakımından oldukça mantıklı bir karar. Pamukova Anadolu Lisesi, Pamukova Akhisar Anadolu Lisesi, Pamukova Hürriyet Anadolu Lisesi aynı eğitim branşında eğitim verirken farklı yerlerde ve diğer iki okulun imkansız şartlar altında eğitime devam ettirilmeleri oldukça mantıksız olurdu.

Bu okullarda eğitim gören öğrencilerin eğitim kapasitesi birbirinden farklı olabilir. Zaten birleştiğinde 9. Sınıflar aynı düzeyde kayıt yaptıracak, mevcut olanlar ise aynı sınıf arkadaşlarıyla beraber mezun olacaklar. Yani eğitim düzeyinde de bir problem olmayacaktır.

Meslek Lisesi Bölümleri Artacak

Pamukova Hürriyet Anadolu Lisesi birleşiminden sonra 2018-2019 eğitim öğretim yılında mevcut binaları ise Pamukova Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne verilerek mevcut olan meslek bölümlerinin arttırılarak eğitime devam edecek. Ki buda yıllardır istenen bir durumdu ve mevcut düzenleme ile meslek lisesine yıllardır verilmeyen bölümler nihayetinde verilecek ve yeni kalifiye eleman ihtiyacı görülmüş olacak. Böylece ileride yaşanması beklenen teknik personel ihtiyacı karşılanmaya başlanacak.

Kısaca Özetlersek

Yazımız daha da detaylı anlatılabilir ancak bilinmesi gerekenleri size özetledik.

Pamukova’da yapılan 32 derslikli yeni binada üç Anadolu lisemiz birleşecek ve eğitim öğretime o şekilde devam edecek. Eğitim seviyesi artarak devam edecek. Devletimizin imkanları gelecek nesillerimiz için daha verimli kullanılacak. Yıllardır meslek lisesine açılması planlanan yeni bölümler açılacak ve teknik personel ihtiyacına karşılık verilmiş olacak. Puanı yetmeyen öğrencilerimiz açık öğretim vb. bölümler ile ileride işsiz kalmaktansa meslek sahibi olabilecek.

Buradan bazı kesimler kendilerine çıkar elde etmek istese de Pamukova için yapılan bu adımlar daha sonra meyvesini vermeye başlayacaktır.
 

PamukovaMedya.Com

 

Haber Kaynağı: PamukovaMedya / Özel Haberi

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 15:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
öğretmen
öğretmen - 2 yıl Önce

içimizdekilere tercüman olduğunuz için teşekkür ederiz.

vatandaş
vatandaş - 2 yıl Önce

gerçekleri yazdığınız için teşekkür ederiz..

Muallim
Muallim - 2 yıl Önce

okul yaparsın karşı çıkarlar,kôprü yaparsın karşı çıkarlar,marmaray yaparsın karşı çıkarlar, hep çarpıtma,hem yalan. tüm

muallim
muallim - 2 yıl Önce

gayet açık ve net bir açıklama. olayı saptırmak isteyenlere güzel bir cevap olmuş.

eğitimci
eğitimci - 2 yıl Önce

amaç pamukova da eğitimin kalitesini artırmak ve pamukova nın yararına olanı yapmak ise doğru olan budur. teşekkür ederiz.

öğretmen
öğretmen - 2 yıl Önce

birleşirse kalite artar yeni bina eğitime çok daha uygun. bunun neyini eleştiriyorlar anlamak mümkün değil.

pamukovalı
pamukovalı - 2 yıl Önce

kaleminizi sağlık pamukovamedya sizlerde olmasanız kan emiciler kendini bir halt sanamaya devam edecek

öğretmen
öğretmen - 2 yıl Önce

bizleri doğru bilgiler ile aydınlattığınız için teşekkürler